Ocet jabłkowy z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Nie powinno to dziwić, patrząc na to, ile pozytywnych cech posiada i jakie możliwości nam oferuje. Okazuje się nieoceniony w wielu sytuacjach, dlatego warto przyjrzeć się mu nieco bliżej. Czym w ogóle jest ocet jabłkowy i jakie właściwości posiada? O tym poniżej.
Co to jest ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy to produkt, który jest skutkiem fermentacji jabłek lub powstałego z nich soku. Dzieje się to ze względu na synergistyczne działanie drożdży oraz bakterii octowych Acetobacter. Ta definicja jest dla wielu niezrozumiała, stąd często można znaleźć uproszczoną wersję. Według niej ocet jabłkowy to niesłodzony, niefiltrowany napój, który powstaje z jabłek lub soku jabłkowego, bez dodatku alkoholu.
To naturalny produkt, tak samo, jak zachodząca w nim fermentacja. Oczywiście, można zmieniać jego skład, dodając barwniki, aromaty, inne składniki zawierające makroelementy, mikroelementy, witaminy czy różne dodatki np. cukier, miód, jednak zawsze bazuje na:
-
kwasie octowym
-
kwasie jabłkowym
Jakie właściwości posiada ocet jabłkowy?
Produkt ten posiada wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na stan zdrowia. Pamiętać jednak trzeba, aby przed skorzystaniem z octu jabłkowego, skonsultować się z lekarzem, ponieważ spożycie zbyt dużych ilości lub stosowanie go bez względu na przeciwskazania, mogą powodować problemy odwrotne do zamierzonych.
-
Ocet zawiera peptyny, które należą do kategorii cukrów złożonych. Ich obecność ma pozytywny wpływ zwłaszcza dla osób z cukrzycą, tj. łagodzi jej przebieg i zapobiega dolegliwościom powstającymi na skutek tej choroby. Mówi się, że picie tego naturalnego, niefiltrowanego produktu może uchronić nas przed cukrzycą, ponieważ w trakcie trawienia występujących peptyn, trawione są też cukry proste z układu pokarmowego.
-
Kwas octowy wpływa na ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi, regulując tym samym metabolizm cukrów.
-
Pomaga zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ spożywanie octu jabłkowego wpływa na uczucie sytości, co automatycznie powinno przekładać się na mniejszą ilość zjadanego pożywienia. Oczywiście trzeba pamiętać, że bez ruchu fizycznego i dbania o spożywanie określonej liczby kalorii, obecność w diecie octu jabłkowego nie wpłynie na utratę kilogramów.
-
Spożywanie octu jabłkowego pomaga zachować odpowiedni poziom cholesterolu, co zmniejsza ryzyko m.in. miażdżycy.
-
Zawiera dużą ilość antyoksydantów, których obecność wpływa pozytywnie na układ pokarmowy oraz zmniejszenie ryzyka uszkodzenia komórek i ich struktur.
-
Uzupełnia zapasy utraconych bakterii probiotycznych w jelitach, co wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia depresji. Oprócz tego pozytywnie wpływa na cały proces trawienia, a w szczególności na wchłanianie składników odżywczych i ochronę jelit przez szkodliwymi związkami.
Jak widać, ocet jabłkowy posiada wiele pozytywnych właściwości. Badania naukowe jasno wskazują jego wpływ na ciało człowieka, zarówno te zachodzące w środku jak procesy trawienne czy regulację poziomu krwi, ale także te zewnętrzne, jak polepszenie kondycji skóry. Trzeba pamiętać, że pomimo korzystnego działania, jego picie nie powinno zastępować wszystkich aktywności, które wpływają pomyślnie na organizm człowieka. Aby zadbać o zdrowie, należy zadbać o prawidłową dietę i regularną aktywność fizyczną.
Materiał zewnętrzny