Jakie sa zasady gry w squasha?

Sport Data publikacji - 8 kwietnia 2024 Autor - Redakcja slonecznatlocznia.pl

Zasady gry w squasha są istotne dla każdego, kto chciałby zacząć przygodę z tym fascynującym sportem. Squash to dynamiczna dyscyplina, która wymaga sprytu, refleksu i dobrej kondycji fizycznej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zasady, które należy znać grając w squasha.

Długość meczu

Standardowa długość meczu w squasha wynosi 5 setów. Zwycięzcą zostaje zawodnik, który pierwszy wygra 3 sety. Każdy set trwa zazwyczaj do 11 punktów, chociaż w niektórych przypadkach może to być inaczej ustalone. Jeśli wynik w secie wynosi 10:10, to konieczne jest kontynuowanie gry do momentu uzyskania dwupunktowej przewagi.

Punktacja w squashu

Punktacja w squashu odbywa się w sposób ciągły, co oznacza, że każdy punkt zdobyty przez zawodnika jest brany pod uwagę. Punkt uzyskany przez zdobywcę serwisu jest oznaczany na tablicy wyników. W momencie, gdy zawodnik zdobywa piłkę, punkt ten jest zapisywany na jego konto.

Serwis i zasady dotyczące piłki

Serwis w squasha odbywa się z obszaru serwisowego, który znajduje się na przeciwległym końcu korony kortu. Zawodnik wykonuje serwis, starając się trafić piłkę w określony obszar kortu. Po wykonaniu serwisu, obydwaj zawodnicy mogą przemieszczać się po korcie, próbując zdobyć punkt poprzez odbicie piłki tak, aby przeciwnik nie był w stanie jej odbić.

Ważnym elementem gry w squasha jest również zasady dotyczące piłki. Piłki stosowane w squasha są specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić odpowiednią przyczepność i kontrolę podczas gry. Zawodnik musi dbać o właściwy stan piłki, regularnie ją wymieniając, aby zachować odpowiednie warunki gry.