Jedną z najczęstszych przyczyn bólu w okolicy biodra jest choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego. Wywołać go może również przeciążenie, uszkodzenia lub stan zapalny. Często mocno daje się we znaki i przez ograniczony zakres ruchów utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Uporczywe dolegliwości bólowe można spróbować zwalczyć poprzez zastosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz robienie zimnych okładów. Jeśli jednak domowe metody leczenia nie pomogą, warto skonsultować się z lekarzem, który znajdzie przyczynę bólu i zaplanuje odpowiednią terapię. Sprawdź, co może powodować problemy z biodrem i jakie są skuteczne sposoby łagodzenia bólu.
Najczęstsze przyczyny bólu biodra
Wśród możliwych przyczyn bólu okolicy stawu biodrowego znajduje się m.in.[1]:
- zwyrodnienie stawu biodrowego,
- przeciążenie stawu biodrowego,
- zwichnięcie stawu biodrowego,
- zapalenie stawów biodrowych,
- zespół trzaskającego biodra (biodro trzaskające),
- zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej,
- złamanie szyjki kości udowej,
- zapalenie ścięgien lub mięśni,
- uszkodzenie chrząstki stawu biodrowego,
- dysplazja stawu biodrowego,
- martwica kości,
- uszkodzenia stawu biodrowego,
- urazy i kontuzje.
Ból w biodrze i objawy mu towarzyszące
Ból stawu biodrowego w zależności od podłoża może mieć różny charakter i stopień nasilenia. Może być umiarkowany i występować np. głównie przy chodzeniu, siadaniu/wstawaniu lub wykonywaniu różnych innych czynności. Niektórzy chorzy zmagają się natomiast z silnym bólem biodra, który doskwiera im cały czas, nawet w nocy. Warto jeszcze wspomnieć, że ból może dokuczać miejscowo lub promieniować np. do pośladka czy uda.
Razem z bólem bioder współwystępować mogą również takie objawy jak [1]:
- obrzęk w obrębie stawu biodrowego,
- ból w pachwinie,
- ograniczona ruchomość biodra,
- stan zapalny w okolicy biodra,
- zaniki mięśniowe,
- trudności z wykonywaniem różnych czynności,
- poranna sztywność,
- nieprawidłowy chód.
Wymienione objawy występować mogą przy różnych schorzeniach stawu biodrowego, dlatego wskazanie dokładnej przyczyny najczęściej wymaga konsultacji z lekarzem.
Czy z bólem stawu biodrowego trzeba udać się do lekarza?
Dolegliwości bólowe występujące w obrębie bioder można spróbować zwalczyć samemu przy zastosowaniu domowych metod, jednak trzeba być przygotowanym na to, że mogą one okazać się nieskuteczne. Dlatego, jeśli samodzielnie prowadzona terapia nie zadziała, warto zgłosić się do lekarza i wykonać zlecone przez niego badania. Wskazaniem do niezwłocznej konsultacji ze specjalistą jest przede wszystkim uraz biodra i niemożność wykonywania jakichkolwiek ruchów w stawie.
Diagnostyka bólu w stawie biodrowym
O tym, jakie badania należy wykonać, decyduje lekarz na podstawie wywiadu i badania fizykalnego. W diagnostyce bólu bioder zastosowanie znajdują takie badania jak [2]:
- prześwietlenie rentgenowskie (RTG),
- tomografia komputerowa (TK),
- rezonans magnetyczny (MRI),
- badanie przewodnictwa nerwowego,
- artroskopia.
Leczenie bólu bioder – jak wygląda?
Podstawą leczenia bólu stawu biodrowego jest stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wykazujących działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe [3]. Chory przynajmniej na początku powinien powstrzymać się od wykonywania czynności obciążających stawy biodrowe. Z czasem, gdy dolegliwości bólowe się zmniejszą, może zacząć wykonywać ćwiczenia rozciągające, wzmacniające i rozluźniające. Właściwie prowadzona fizjoterapia i rehabilitacja wspierają procesy regeneracyjne i zapobiegają pogłębianiu się zmian zwyrodnieniowych.
W poważniejszych przypadkach lekarz może zdecydować o konieczności podawania zastrzyków z glikokortykosteroidów. W ostateczności, gdy podjęte leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów, stosuje się leczenie operacyjne. Zastosowanie znajduje tutaj endoprotezoplastyka polegająca na wymianie stawu na sztuczny.
Bibliografia:
- Chamberlain R., Ból biodra u dorosłych – ocena i diagnostyka różnicowa, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/bol/wytyczne/285364,bol-biodra-u-doroslych-ocena-i-diagnostyka-roznicowa (dostęp: 2022.08.22.)).
- Wilson J., Furukawa M., Ocena pacjenta z bólem biodra, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/medycynarodzinna/diagnostyka-kliniczna/objawy-kliniczne/119403,ocena-pacjenta-z-bolem-biodra (dostęp: 20208.22.)).
- Nalazek, E. Kamińska, U. Kaźmierczak i in., Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, Bydgoszcz, 2014.