Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży – co dają?

Zdrowie Data publikacji - 30 sierpnia 2023 Autor - Redakcja slonecznatlocznia.pl
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży


Aktywność fizyczna jest bardzo ważna także w ciąży, aby zachować dobrą kondycję i szybciej powrócić do formy po porodzie. Oczywiście ćwiczenia nie powinny być zbyt intensywne, ale niektóre nie wymagają nawet większego wysiłku. Wspaniale sprawdza się codzienne spacerowanie, można również zapisać się na jogę. Niezwykle korzystne jest także ćwiczenie mięśni Kegla w ciąży, co warto robić nawet przed nią i po rozwiązaniu. Można uniknąć w ten sposób wielu zdrowotnych problemów typu nietrzymanie moczu i wypadnięcie dna macicy. Korzyści jest wiele, dlatego warto je poznać i zacząć już od dziś wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla.

Pora na ćwiczenie mięśni Kegla

Z rozpoczęciem ćwiczenia mięśni Kegla nie ma co zwlekać, warto zrobić to jak najwcześniej, bo efekty pojawią się dopiero po pewnym czasie, zwykle po kilku miesiącach. Nawet na dobę po porodzie można ponownie przystąpić do wykonywania ćwiczeń dna miednicy, co najlepiej robić przez co najmniej trzy kolejne miesiące. Nie ma w tym niczego skomplikowanego, każda pozycja ciała nadaje się do ćwiczenia. Można to robić na stojąco, siedząc, w dowolnym momencie i miejscu, przykładowo podczas oglądania telewizji, jazdy samochodem, stania w kolejce w sklepie. 

Pojawia się jednak pytanie, jak znaleźć mięśnie Kegla, aby móc przystąpić do ich trenowania. Łatwo zrobić to podczas oddawania moczu, przerywając jego strumień i napinając je. Oczywiście nie należy ćwiczyć mięśni Kegla w ten sposób, bo nie dojdzie do pełnego opróżnienia pęcherza, co grozi nawet wystąpieniem zapalenia dróg moczowych. Kolejną metodą na zidentyfikowanie mięśni Kegla będzie włożenie do pochwy dwóch palców. Po ich napięciu palce zostaną zaciśnięte, a ucisk będzie stawać się coraz mocniejszy przy regularnym trenowaniu.

Dlaczego ćwiczenie mięśni Kegla w ciąży jest ważne?

Ćwiczenie mięśni Kegla jest zalecane każdej kobiecie, niezależnie od tego ile ma lat, czy planuje zajść w ciążę, spodziewa się dziecka, czy doszło do rozwiązania. Mnogość korzyści z trenowania mięśni dna miednicy sprawia, że warto przystąpić do jego wykonywania już teraz. Można robić to w dowolnym momencie i miejscu. To właśnie mięśnie Kegla w dużej mierze pomagają nosić macicę, wspomagają poród. Jeżeli będą elastyczne, to ułatwią wydanie dziecka na świat, bo ich szybka praca stanie się bardzo ważna podczas jego przechodzenia przez kanał rodny. Można również mówić o zmniejszeniu ryzyka doznania urazów narządów jamy brzusznej, pęknięcia krocza i konieczności nacięcia go podczas wychodzenia głowy. Trzeba pamiętać o tym, że kobiety zmagają się z problemami z pęcherzem po porodzie, mają one postać między innymi nietrzymania moczu podczas kasłania, śmiania się. 

Dowiedz się, dlaczego warto już teraz ćwiczyć mięśnie Kegla 

Dobrze wyćwiczone mięśnie Kegla to również sposób na przeciwdziałanie zaparciom, bo przy okazji są wzmacniane również mięśnie odbytu. Wypróżnienia stają się wobec tego łatwiejsze, można uniknąć przykładowo hemoroidów. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że ćwiczenie mięśni dna miednicy wpływa pozytywnie na życie seksualne. Można liczyć na zwiększenie jakości doznań, bo mocne mięśnie Kegla i wzmacniają odczuwanie podczas stosunku. Kolejną kwestią jest to, że miednica jest lepiej podtrzymywana. To właśnie mięśnie Kegla odpowiadają za kontrolowanie pęcherza, więc jeśli są wyćwiczone, zmniejsza się ryzyko wystąpienia problemów z nietrzymaniem moczu. Mięśnie dna macicy wraz z przeponą, mięśniami grzbietu i brzucha pozwalają na utrzymanie właściwego ciśnienia w jamie brzusznej.

Więcej informacji na temat ćwiczeń mięśni Kegla można znaleźć na stronie https://bebotrening.pl/bebo-trening/porod/ 

Jak wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży?

Wiedząc już, które to są mięśnie Kegla, można przejść do treningu. W tym celu należy położyć się na plecach lub stanąć w niewielkim rozkroku, po czym przystąpić do napięcia mięśni na kilka sekund, następnie powoli je rozluźniać. Po chwili odpoczynku wykonuje się ćwiczenia ponownie, aż do zrobienia pięciu serii skurczów i rozkurczów. Warto powtórzyć to kilka razy dziennie w celu uzyskania jak najlepszych efektów, stopniowo zwiększając liczbę skurczów i rozkurczów. 

Można również wydłużyć skurcz o kolejne kilka sekund, świetnym rozwiązaniem jest także przyspieszenie rozluźniania i napinania mięśni. Pamiętać powinno się o tym, aby nie napinać mięśni brzucha podczas ćwiczenia mięśni Kegla. Nie należy również wstrzymywać oddechu, to samo dotyczy napinania mięśnia pośladków. Trzeba pamiętać o tym, że ćwiczenia dna miednicy są skuteczne wyłącznie pod warunkiem, że wykonuje się je regularnie, najlepiej codziennie.

Materiał zewnętrzny

Redakcja slonecznatlocznia.pl

Redakcja slonecznatlocznia to zespoł specjalistów w dziedzinie zdrowia, mody i urody. Dowiedz się więcej o najnowszych trendach!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

zwolnienie lekarskie online