Gluten jest białkiem roślinnym, występującym w ziarnach zbóż takich, jak pszenica, żyto czy jęczmień. To on nadaje ciastu ciągliwą konsystencję. Niestety, wiele osób nie powinno spożywać produktów zawierających gluten. Celiakia czy zespół jelita drażliwego to niektóre z chorób, wymuszających zmianę nawyków żywieniowych. Czy istnieje dieta bezglutenowa, która może pomóc uniknąć dyskomfortu, związanego ze spożywaniem tego białka?
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- czym jest dieta eliminacyjna?
- które produkty są bezglutenowe?
- jak przygotowywać bezpieczne potrawy?
- dieta bezglutenowa przepisy – nalepsze propozycje
Czym jest dieta eliminacyjna?
Dieta eliminacyjna to taka dieta, w której należy zaprzestać spożywania produktów potencjalnie alergizujących poprzez stosowanie zamienników żywieniowych bądź całkowite odstawienie danej grupy produktów, najczęściej na okres około dwóch tygodni. Podczas trwania diety eliminacyjnej należy obserwować swoje ciało oraz samopoczucie, by móc zauważyć czy odstawienie danej grupy produktów przynosi ulgę. Jeśli nie, powinno się odstawić kolejną grupę produktów na podobny okres czasu i również obserwować czy objawy nadal doskwierają. Jeśli przestaną, należy wyeliminować daną grupę produktów na okres kilku tygodni, a następnie spożyć potencjalnie alergizujący produkt, by upewnić się, że właśnie ten produkt jest szkodliwy. Dieta bezglutenowa jest jedną z diet eliminacyjnych, która pomoże ustalić czy gluten to odpowiedź na problemy natury pokarmowej.
Jakie są dostępne produkty bezglutenowe?
Aby wyeliminować gluten z diety, należy stosować dietę bezglutenową i spożywać produkty, niezawierające tego białka. Są to między innymi mąka pszenna, żytnia oraz jęczmienna. Produkty, niezawierające dodatku tych mąk powinny być bezglutenowe, ale żeby mieć pewność, najlepiej zaopatrywać się w nie w sklepach lub na stoiskach z żywnością ekologiczną oraz zwracać uwagę czy dane produkty bezglutenowe posiadają certyfikat, informujący o braku ryzyka zanieczyszczenia glutenem. Robiąc bezglutenowe zakupy, w koszyku można umieścić: chleb bezglutenowy (na bazie mąki ryżowej, kukurydzianej, owsianej, gryczanej, jaglanej, ziemniaczanej, z tapioki, teff, kokosowej i/lub migdałowej), mąkę bezglutenową (również na bazie mieszanki wcześniej wspomnianych mąk lub też w postaci jednorodnej), ryż, kaszę gryczaną, jaglaną i owsianą, wszystkie warzywa i owoce, grzyby, galaretki, budynie, kisiele, produkty mleczne, orzechy, czekoladę, jajka, kawę, herbatę oraz mięso i ryby. Te produkty bezglutenowe najlepiej sprawdzą się przy przygotowywaniu potraw – nie tylko nasycą, ale też nie przyniosą przykrych konsekwencji spożycia.
Dieta bezglutenowa – przepisy, które nie sprawią kłopotu
Aby uniknąć zanieczyszczenia glutenem, należy przygotowywać potrawy w środowisku, pozbawionym alergenu, na przykład nie korzystać ze stolnicy oraz wałka, używanych wcześniej do pracy z mąkami, zawierającymi gluten. Nie należy również wykorzystywać do gotowania makaronu bezglutenowego wody, w której był gotowany wcześniej pszenny makaron. Oto przykładowe przepisy przeznaczone dla osób, będących na diecie bezglutenowej:
Omlet z dżemem truskawkowym:
– 3 białka
– 3 żółtka
– 3 łyżki mąki bezglutenowej
– szczypta soli
– do smażenia: pół łyżeczki masła
– do podania: 2 łyżki dżemu truskawkowego
Białka wrzucić do głębokiego naczynia, dodać szczyptę soli, ubić je na sztywno za pomocą trzepaczki lub miksera. Żółtka dokładnie połączyć z mąką bezglutenową, a następnie delikatnie przełożyć ubite białka do powstałej mieszaniny i ostrożnie wymieszać wszystko razem. Smażyć na dobrze rozgrzanej patelni na niewielkim ogniu. Po około dwóch minutach ostrożnie przewrócić na drugą stronę i smażyć do uzyskania złotego koloru z obu stron. Podawać na gorąco z dżemem truskawkowym.
Łosoś z pomidorami, ryżem i ziołami prowansalskimi:
– 100 gramów filetu z łososia atlantyckiego
– sok z połowy cytryny
– 100 gramów ryżu białego
– pół łyżeczki soli do ryżu
– 200 gramów pomidorów
– 2 łyżeczki ziół prowansalskich
– łyżeczka oliwy z oliwek
– sól i pieprz według uznania
Łososia sparzyć wrzątkiem i obrać ze skóry. Polać sokiem z cytryny, oprószyć ziołami, solą i pieprzem z obu stron i umieścić we wcześniej natłuszczonym oliwą naczyniu żaroodpornym. Pomidory również sparzyć wrzątkiem i obrać ze skóry. Pokroić w plastry i rozłożyć wokół łososia w naczyniu. Również przyprawić solą, pieprzem i ziołami. Zamknąć naczynie lub zabezpieczyć za pomocą folii aluminiowej i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około dwadzieścia minut. W międzyczasie ugotować 100 g ryżu w 200 ml wody z połową łyżeczki soli. Gotowego łososia przełożyć na talerz, polać utworzonym sosem i podawać z ugotowanym ryżem.
Eliminowanie alergenów z diety nie musi być trudne. Dieta bezglutenowa tylko z pozoru jest niemożliwa do stosowania. Wystarczy wczytywać się w składy i opisy umieszczone na opakowaniach produktów, by mieć na talerzu pożywne, smaczne i zdrowe posiłki.