Zastanawiasz się, jaką ilość wody musisz spożywać w ciągu dnia, aby posiadać prawidłowo nawodniony organizm? Chcesz wiedzieć, czym dokładnie jest bilans wodny i jakie napoje można do niego wliczać? Sprawdź, w jaki sposób dbać o nawodnienie organizmu i dlaczego warto to robić.
Bilans wodny – czym jest?
Bilans wodny to różnica, która obliczana jest na podstawie ilości dostarczanej do organizmu wody i wody przez niego produkowanej. Ważne, aby wartość takiego wskaźnika przyjmowała niezmienną wartość, wskazującą na normę. Przyjmuje się, że odpowiedni bilans wodny powinien wynosić 0, co oznacza, że ilość wody przyjmowanej jest taka sama, jak w przypadku ilości wydalanej.
Wartość wypijanego płynu zależna jest od wielu czynników. Kwestię tę należy traktować indywidualnie, biorąc pod uwagę między innymi:
- płeć,
- wiek,
- masę ciała,
- obecność aktywności fizycznej,
- dietę,
- choroby,
- środowisko,
- indywidualne uwarunkowania organizmu.
Minimalna dawka płynów, jaka powinna być przyjmowana przez dorosłą osobę, wynosi około 2,5 litra wody. Im większa potliwość, masa ciała czy aktywność fizyczna, tym dawka ta powinna być wyższa. Po napoje warto także sięgać częściej w przypadku występowania upałów w środowisku, w którym obecnie się przebywa. Najlepiej wybierać wodę oraz zdrowe napoje, które nie posiadają sztucznych substancji. Świetnie sprawdzają się produkty On Lemon, cenione za sprawdzony, zdrowy skład.
Dlaczego warto nawadniać organizm?
Odpowiednie nawodnienie organizmu człowieka jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych, a także zachowywania zdrowej skóry. Prawidłowa ilość wody w ciele pozwala na zachodzenie niezbędnych do życia mechanizmów.
Należy uważać, aby nie doprowadzić do momentu, w którym bilans wodny będzie ujemny. Dzieje się tak w przypadku, gdy ilość wody wydalanej jest większa od tej przyjmowanej. Do łagodnych oznak odwodnienia należą bóle głowy, senność, ogólne osłabienie i zmęczenie organizmu. Brak ingerencji ze strony specjalistów, może natomiast prowadzić do pojawienia się kamieni nerkowych i problemów trawiennych.
Wskaźnik Nawodnienia Napojami – o czym mówi?
Wiele osób twierdzi, że do utrzymania prawidłowego nawodnienia organizmu, potrzebna jest wyłącznie woda, a zastąpienie jej innego rodzaju napojami może skutkować dostarczeniem niewystarczającej ilości płynów, potrzebnych do zachowania prawidłowego bilansu wodnego. Inni wskazują na to, że spożywanie kawy czy herbaty dodatkowo odwadnia, przez co niezbędne jest ograniczenie picia tego rodzaju napojów.
Oba mity negują wyniki badania sponsorowanego przez Europejski Instytut Nawodnienia, przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Stirling, Loughborough oraz Bangor. Stworzyli oni indeks WNN, którego wysoka wartość, wskazuje na doskonałe nawodnienie napojami. Do badań wliczono 13 najczęściej spożywanych napojów. Wyniki wykazały, że najwyższy indeks posiadają odtłuszczone i pełnotłuste mleko. Dzięki przeprowadzeniu badania wykazano, że niektóre napoje można włączać w dzienną dawkę potrzebną do zachowania prawidłowego bilansu wodnego.
Jakie napoje spożywać w ciągu dnia?
Badacze i specjaliści podkreślają, że nie należy całkowicie rezygnować ze spożywania wody w ciągu dnia. Taką dietę można jedynie urozmaicić o dodatkowe napoje. Trzeba się jednak liczyć, że zawierają one dodatkowe składniki, takie jak cukier. Nie należy więc ich nadużywać, a jedynie pamiętać, że jeśli pod ręką nie ma butelki wody, to można zastąpić ją czymś innym. Wśród takich płynów wymienia się między innymi sok pomarańczowy, colę, wodę gazowaną, kawę i herbatę. Na liście znajduje się również herbata mrożona, którą można znaleźć między innymi w postaci Icebata green tea.
Woda, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, może występować zarówno w swojej naturalnej formie, jak i jako składnik niektórych produktów. Aby zachować odpowiedni bilans wodny, napoje należy spożywać w regularnych odstępach w ciągu całego dnia.