Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Jak chronić się przed słońcem w lecie?

Uroda Data publikacji - 23 sierpnia 2023 Autor - Redakcja slonecznatlocznia.pl
Jak chronić się przed słońcem

Chociaż słońce potrafi być naszym sprzymierzeńcem i dzięki niemu możemy cieszyć się opaloną, piękną skórą, warto wiedzieć jak korzystać z niego, aby sobie nie zaszkodzić. Promieniowanie UV bywa bowiem zdradliwe.

Kremy z filtrami

Podstawą ochrony przed słońcem są odpowiednio dobrane kremy z filtrami. Przede wszystkim powinny być to kosmetyki, dopasowane do pory roku – w lecie warto zainwestować w filtr o wysokiej wartości na przykład SPF 50, w miesiącach jesiennych czy zimowych, kiedy słońce operuje mniej intensywnie, dla zabezpieczenia skóry na przykład na twarzy w zupełności wystarczy SPF 30. Wybierając konkretny produkt dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na samą wartość filtra, ale również na to przed jakim promieniowaniem kosmetyk chroni. Powinien on bowiem zabezpieczać skórę zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Coraz więcej na rynku pojawia się także produktów, które chronią cerę przed promieniowaniem niebieskim, emitowanym przez urządzenia elektroniczne, takie jak tablety czy telefony.

Warto też zwrócić uwagę na rodzaj filtrów. Filtry chemiczne są skuteczniejsze i mniej bielą, ale mogą uczulić, a przede wszystkim – wykazują szkodliwy wpływ na środowisko (sprawa raf koralowych wraca każdego lata). Filtry mineralne uważane są za bezpieczniejsze, ale ponieważ wykazują nieco niższą skuteczność, konieczna jest naprawdę systematyczna ich reaplikacja.

Nakrycie głowy i nawadnianie

Jedną z najistotniejszych kwestii jest nakrywanie głowy. Bez odpowiedniego nakrycia znacząco wzrasta ryzyko udaru słonecznego. Wystarczy krótki czas w pełnej ekspozycji na słońce, aby doszło do niepożądanych efektów. Dobrym rozwiązaniem (szczególnie w przypadku dzieci) są nakrycia głowy wykonane z materiału chroniącego przed promieniowaniem UV.

Nie mniej istotne jest zadbanie o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Podczas upalnych dni należy pić zdecydowanie więcej płynów – szczególnie wody. Kawa czy herbata mają działanie odwadniające.

Uczulenie na słońce

Opalanie się związane jest często z jeszcze jedną kwestią. Uczulenie na słońce po opalaniu się to uciążliwy problem, który dotyka wielu osób.  Na czym ono polega? Jest to swoisty rodzaj nadwrażliwości na promienianie ultrafioletowe. Skutkiem jest wysypka, która może mieć nawet pokrzywkowy charakter. Obrzęk czy swędzące bąble wyglądają nieestetycznie i zmniejszają komfort życia. Warto wiedzieć, że fotodermatozy mogą występować nie tylko z powodu ekspozycji na słońce, ale również dlatego, iż zaistniały inne, fotouczulające czynniki. Należą do nich na przykład alkohol, kwasy AHA i BHA, retinol. Uczuleniu na słońce sprzyjają również niektóre zioła czy leki. Dlatego też warto w ramach ochrony przeciwsłonecznej, zwrócić uwagę na przyjmowane suplementy i stosowane kuracje kosmetyczne. Jak pomóc sobie w przypadku fotodermatozy? W tym wypadku najważniejsze jest zapobieganie, a więc unikanie nasłonecznionych miejsc oraz stosowanie kremów z filtrami. Jeśli jednak już dojdzie do reakcji uczuleniowej, pomocne będą łagodzące kosmetyki ze składnikami takimi jak panthenol lub wyciąg z aloesu. Na świąd i obrzęk pomóc mogą leki antyhistaminowe, jeśli jednak fotodermatoza przybierze większe rozmiary, wskazana jest konsultacja z dermatologiem.

Materiał zewnętrzny

Redakcja slonecznatlocznia.pl

Redakcja slonecznatlocznia to zespoł specjalistów w dziedzinie zdrowia, mody i urody. Dowiedz się więcej o najnowszych trendach!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?