Jagoda kamczacka odznacza się wieloma cennymi właściwościami, które wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Uprawa tej rośliny nie jest trudna, a owoce można wykorzystać w dżemach, sokach i przetworach. Jakie właściwości lecznicze ma jagoda kamczacka? Dlaczego warto regularnie sięgać po soki z tego owocu?
Jagoda kamczacka
Jest to krzew, który można łatwo pomylić z owocami borówki amerykańskiej. Jednak tutaj różnica wiąże się głównie z kształtem. Jagoda kamczacka odznacza się wydłużonym i okrągłym kształtem, osiągając długość 2-3 cm. Poza tym ciekawie prezentuje się fioletowoczarny kolor, który pokryty jest niebieskim nalotem. Wiciokrzew siny w naszym kraju rośnie bez żadnego problemu. Docenić trzeba fakt, że jest on odporny na zmienne warunki pogodowe i łatwy w uprawie.
Właściwości lecznicze jagody kamczackiej
Jakie właściwości lecznicze ma jagoda kamczacka? To pytanie zadaje sobie każdy, kto zamierza skorzystać z dobrodziejstw tych owoców. Nie zapominajmy o tym, że jest to cenna roślina pełna minerałów i witamin. Owoce znane są od wieków w medycynie naturalnej Japonii, Chin i Rosji – są stosowane jako środek na wsparcie walki z chorobami układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego. W jagodzie kamczackiej znajdują się m.in. związki fenolowe, witaminy A, B, żelazo i cenne składniki odżywcze. Dzięki temu można liczyć na właściwości wzmacniające.
Warto podkreślić, że owoce jagody kamczackiej aktywnie oddziałują na nasz organizm, co ma związek z minerałami i witaminami. Poza tym występują właściwości przeciwutleniające, które zapobiegają powstawaniu przewlekłych chorób. Witamina C zmniejsza ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych oraz wzmacnia układ odpornościowy organizmu. Witamina A z kolei dobrze oddziałuje na wzrok, skórę i paznokcie. Jagoda kamczacka ma niezwykle interesujący smak słodko-kwaśny, z lekką goryczą.
Prozdrowotne działanie
Jagoda kamczacka to bardzo dobry wybór dla każdego, kto cierpi na problemy układu sercowo-naczyniowego. Jakie właściwości warto docenić? Owoce te wspomagają walkę ze złym cholesterolem, obniżają ciśnienie tętnicze krwi i zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy. Jeśli wdrożymy jagodę kamczacką do codziennego jadłospisu, znacznie zmniejszymy także ryzyko miażdżycy i zawału. Ogromne znaczenie ma fakt, że jagoda kamczacka wykazuje antybakteryjne działanie. Naukowcy udowodnili, że pomaga zapobiegać stanom zapalanym organizmu, w tym reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Owoce odznaczają się właściwościami odtruwającymi, co oznacza, że wspomagają proces oczyszczania organizmu człowieka.
Sok z jagody kamczackiej
Jak spożywać jagodę kamczacką? Można ją jeść prosto z krzaka lub po przetworzeniu. W letnim okresie posłuży nam jako dodatek do jogurtów, kaszek i innych słodkich dań. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku robienia różnych przetworów. Słodko-kwaśny smak sprawia, że uzyskujemy pyszny sok z jagody kamczackiej, konfiturę lub dżem. Pamiętajmy o tym, że tłoczenie soku na zimno z jagody kamczackiej zapewnia otrzymanie produktu świetnej jakości, który zachowuje wszelkie najważniejsze wartości odżywcze. Ważne jest, aby sok przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętej (najlepiej szklanej) butelce. Należy go spożyć w ciągu kilku dni po otwarciu.
Pyszne owoce jagody kamczackiej są doceniane na całym świecie. Z ich pomocą stworzymy wyjątkowe przetwory i soki, które warto wdrożyć do codziennej diety. Jest to związane z faktem, że jagoda kamczacka wykazuje wiele wartości odżywczych, dobrze oddziałujących na nasz organizm. Lecznicze właściwości są znane już od setek lat, dlatego warto po nie sięgać.