Bóle nadgarstka mogą mieć różnorakie podłoże. Przyczyną ich wystąpienia może być np. doznana kontuzja lub pojawienie się zmian zwyrodnieniowych. Niekiedy silny ból powoduje stan zapalny w obrębie nadgarstka, który rozwinął się z powodu choroby. Ból pojawiać się może podczas zginania i prostowania kciuka, niektórzy odczuwają dodatkowo piekący ból czterech pierwszych palców. Bez względu jednak na charakter dolegliwości ból i obrzęk nadgarstka zawsze jest powodem do niepokoju. Kiedy ból nadgarstka należy skonsultować z lekarzem? Jak wygląda diagnostyka i leczenie różnych dolegliwości ze strony nadgarstka? Odpowiadamy!
Ból nadgarstka – co może być przyczyną?
Bóle w nadgarstkach miewają bardzo wiele przyczyn. Mogą być on związane z urazem lub mieć podłoże chorobowe. Do ich wystąpienia przyczynić się może także wykonywanie powtarzalnych ruchów nadgarstka, np. pisanie na klawiaturze czy częste podnoszenie ciężkich przedmiotów.
Ból nadgarstka – przyczyny [1]:
- stłuczenie lub przeciążenie nadgarstka,
- skręcenie nadgarstka,
- zwichnięcie nadgarstka,
- złamanie kości nadgarstka (m.in. złamanie kości łódeczkowatej),
- zespół cieśni nadgarstka,
- neuropatie uciskowe nerwu pośrodkowego,
- uszkodzenie ścięgien nadgarstka,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- choroba de Quervaina (zapalenie pochewek ścięgnistych),
- zespół kanału Guyona,
- ganglion (guzek).
Najczęstsze dolegliwości ze strony nadgarstka
Zarówno choroby, jak i urazy nadgarstka mogą powodować ból, jednak może mieć on różny charakter, ponadto towarzyszyć mu mogą objawy dodatkowe. Często występuje ból kciuka i bocznej strony nadgarstka, nieco rzadziej ból wszystkich palców ręki. Ból może pojawiać się przy zginaniu nadgarstka lub podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Niekiedy promieniuje do przedramienia i łokcia. Pacjenci często zgłaszają także ból po grzbietowej stronie nadgarstka [1,2].
Oprócz bólu w nadgarstku występować mogą takie objawy jak [1,2]:
- zaczerwienienie,
- obrzęk,
- ocieplenie bolącego miejsca,
- ograniczenie ruchomości,
- zasinienie,
- osłabienie siły mięśniowej,
- poranna sztywność.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
W przypadku wystąpienia łagodnego lub umiarkowanego urazu leczenie bólu nadgarstka można prowadzić samemu przy zastosowaniu domowych sposobów. Jeśli jednak podjęte działania nie wyeliminują dolegliwości bólowych, wskazana jest konsultacja z lekarzem. Do specjalisty warto zgłosić się również wtedy, gdy [1]:
- ból nadgarstka nasilił się pomimo zastosowania leczenia,
- wystąpiło znaczne osłabienie ręki i ograniczenie ruchomości,
- pojawiły się zaburzenia czucia, np. drętwienie i mrowienie.
Wizytę u lekarza warto odbyć również wtedy, gdy niepokojące objawy ze strony nadgarstka pojawiły się pomimo tego, że nie doszło do żadnego urazu. Za takie należy uznać m.in. obrzęk, zaczerwienienie lub ocieplenie stawów, ból i sztywność stawu po przebudzeniu, upośledzenie ruchomości stawu. Oprócz bólu i wskazanych dolegliwości niepokojące są też objawy ogólne, np. stan podgorączkowy, zmęczenie czy uczucie rozbicia [1].
Urazy i choroby nadgarstka – leczenie
Sposób leczenia zależy od przyczyny dolegliwości, dlatego lekarz w pierwszej kolejności kieruje pacjenta na badania, które pozwolą mu postawić diagnozę. W diagnostyce problemów z nadgarstkiem zastosowanie znajdują przede wszystkim badania laboratoryjne, RTG i USG, w niektórych przypadkach też tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MRI).
W leczeniu urazów i innych problemów z nadgarstkiem najczęściej zastosowanie znajduje leczenie zachowawcze. Obejmuje ono takie metody jak [1,3]:
- odpoczynek i odciążanie chorej kończyny,
- stosowanie odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego (np. opaski lub specjalnego usztywniacza),
- zastosowanie umiarkowanego ucisku z wykorzystaniem bandaża lub opaski elastycznej w przypadku obrzęku,
- robienie zimnych okładów (przez minimum 10 minut, co 2–3 godziny),
- stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych,
- rehabilitacja i wykonywanie ćwiczeń w domu.
Jeśli zastosowane leczenie nie pomoże, a przykre objawy w obrębie nadgarstka zaczną się nasilać, lekarz może podjąć decyzję o konieczności przeprowadzenia leczenia operacyjnego.
Bibliografia:
- Guła Z., Bóle ręki i nadgarstka: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/68165,bol-reki-i-nadgarstka (dostęp: 2022.08.25.)).
- Wiercińska M., Zespół cieśni nadgarstka – objawy i leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/140129,zespol-ciesni-nadgarstka (dostęp: 20208.25.)).
- Łęgosz P., Sarzyńska S., Małdyk P., Podstawowe zasady postępowania w leczeniu zachowawczym urazów związanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu, Z praktyki ortopedy, 3 września 2019, NR 15 (Sierpień 2019).
Materiał partnera