Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Skąd bierze się próchnica?

Zdrowie Data publikacji - 4 maja 2022 Autor - Redakcja slonecznatlocznia.pl
Skąd bierze się próchnica?

Próchnica jest jednym z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych. Rozpoczyna się od nadmiernej demineralizacji szkliwa, co może prowadzić do powstania ubytku w tkankach zęba, a w rezultacie jego utraty. Aby uniknąć próchnicy, warto wiedzieć, z czego wynika ta choroba. Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Przyczyny próchnicy

Podstawowym warunkiem rozwoju próchnicy jest obecność w jamie ustnej bakterii rozkładających cukry do kwasów, na przykład streptococcus mutans. Wchodzą one w skład naturalnej flory bakteryjnej jamy ustnej człowieka. Same bakterie nie są groźne dla zębów – potrzebne jest im „paliwo” w postaci cukrów prostych. Znajdują się one przede wszystkim w słodyczach i słodkich napojach. Ich spożycie dostarcza bakteriom składników niezbędnych do wytwarzania kwasów. Te przyczyniają się do spadku pH w jamie ustnej i niszczenia szkliwa. W wyniku tego drobnoustroje mogą wnikać do wnętrza zęba i powodować dalsze szkody.

Do rozwoju próchnicy konieczny jest dłuższy kontakt kwasów z zębem – nawet bardzo podatna na nią osoba nie nabawi się jej od razu po zjedzeniu czegoś słodkiego. Zachorowaniu sprzyja długotrwała niewłaściwa dieta. Ryzyko występowania próchnicy zwiększa również nieprawidłowa pielęgnacja zębów: mycie ich zbyt rzadko lub niestarannie, nieużywanie nici dentystycznej i płynów do płukania ust. Ponadto duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne – niektóre osoby mają naturalnie twarde szkliwo, a inne bardziej podatne na odwapnienie – oraz stan układu odpornościowego.

Jak zapobiegać próchnicy?

Najlepszą metodą zapobiegania próchnicy jest profilaktyka. Składa się na nią przede wszystkim regularne i dokładne szczotkowanie zębów. Warto używać także nici dentystycznej, która pozwala usunąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, oraz płynu do płukania ust, który umożliwia utrzymanie odpowiedniego pH w jamie ustnej. Drugim ważnym elementem profilaktyki próchnicy są okresowe (raz na pół roku) wizyty u dentysty, na przykład w przychodni stomatologicznej ARTDENT w Brzesku. Zabiegi takie jak skaling, piaskowanie czy lakierowanie zębów fluorem pozwolą uniknąć rozwoju choroby.

Jeśli stomatolog stwierdzi obecność próchnicy, zaplanuje jej leczenie. Jego przebieg zależy od stopnia zaawansowania choroby, który można ocenić za pomocą zdjęcia rentgenowskiego. W wypadku zaniedbanej lub źle leczonej próchnicy niezbędne może okazać się leczenie kanałowe, które pozwala uchronić ząb przed usunięciem. Podczas zabiegu stomatolog usuwa miazgę zębową, oczyszcza kanały zębowe, a następnie szczelnie je wypełnia. Na koniec, w zależności od stanu korony zębowej, odbudowuje ją kompozytem lub zakłada koronę protetyczną.

Redakcja slonecznatlocznia.pl

Redakcja slonecznatlocznia to zespoł specjalistów w dziedzinie zdrowia, mody i urody. Dowiedz się więcej o najnowszych trendach!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak pozbyć się pajączków na nogach? Skuteczne metody