Nieżyt nosa może dawać uciążliwe dolegliwości, które mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie. Niedrożność dróg oddechowych, a co za tym idzie trudności z oddychaniem, bóle głowy, pogorszone samopoczucie to tylko niektóre z objawów. Katar często przyczynia się też do nieprzespanych nocy i może powodować ogólne osłabienie. I choć wiele osób mówi, że nieleczony trwa 7 dni, a leczony 5, to warto wiedzieć, że istnieją skuteczne leki, które pomagają w jego zwalczaniu.
Zanim jednak pobiegniemy do apteki, musimy przede wszystkim określić, jakiego rodzaju jest to katar. Inne preparaty zaleca się bowiem przyjmować w przypadku kataru bakteryjnego, a inne osobom, które cierpią na niedrożność dróg oddechowych z powodu alergii. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że zarówno dla jednej grupy pacjentów, jak i dla drugiej dostępny jest duży wybór środków farmakologicznych.
Jakie leki na katar?
W wyborze odpowiedniego preparatu może pomóc lekarz, farmaceuta, ale także skrupulatne czytanie ulotek załączonych do każdego opakowania. Dowiemy się z nich o wskazaniach, działaniu niepożądanym oraz przeciwwskazaniach. Leki na katar dostępne są pod różnymi postaciami. Mogą to być tabletki, spraye, a także krople do nosa. Szeroki wybór różnych preparatów ułatwia dostosowanie leku do potrzeb konkretnego pacjenta. Znajdziemy wśród nich leki na katar dla osób dorosłych, a także takie, które przeznaczone są dla dzieci. U najmłodszych pacjentów stosuje się zwykle preparaty w sprayu albo kroplach, a także żele i maści, które ułatwiają oddychanie oraz olejki do kąpieli.
O czym jeszcze należy pamiętać?
W leczeniu kataru ważne są nie tylko skuteczne leki, które pomagają znosić uciążliwe objawy, ale również odpowiednie dbanie o higienę nosa i jego prawidłowe oczyszczanie. Co to dokładnie oznacza?
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, by oczyszczać nos przy pomocy czystych, jednorazowych chusteczek higienicznych, które nie spowodują wtórnego zakażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami. Po drugie, przy wydmuchiwaniu nosa nie należy zatykać obu dziurek jednocześnie. Ważne jest też dbanie o odpowiednie nawilżenie śluzówki nosa, w czym pomogą dostępne na rynku leki na katar dla dzieci oraz dorosłych. Warto też zadbać o czystość w mieszkaniu i unikać zakurzonych pomieszczeń, które mogą wywoływać alergię. W sezonie grzewczym natomiast istotne jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, co niewątpliwa odgrywa dużą rolę w profilaktyce.
Przyjmując leki na katar, należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń zamieszczonych w ulotce.
Artykuł sponsorowany