Skaner PET/CT to nowoczesne i niesamowicie innowacyjne urządzenie o hybrydowym charakterze. Przenosi ono diagnostykę obrazową na całkowicie inny, zdecydowanie wyższy i nieodkryty wcześniej poziom. Działanie tego typu skanera łączy w sobie znaną od dawna technologię obrazowania, czyli TK z nowatorską, pozytonową tomografią emisyjną. Taka kombinacja umożliwia jeszcze bardziej dokładne diagnozowanie schorzeń, z którymi boryka się ludzki organizm. Skąd ta rewolucja i na czym ona dokładnie polega, a także – w jakim celu stosuje się w leczeniu różnorakich schorzeń skaner PET/CT? Już wyjaśniamy!
Więcej o pozytonowej tomografii emisyjnej
Jeszcze kilka lat wstecz pozytonowa tomografia emisyjna była jedynie przedmiotem badań naukowych, którego nie stosowano w praktyce. Obecnie, okazała się strzałem w dziesiątkę i znajduje zastosowanie kliniczne, wspomagając diagnostykę, a następnie leczenie różnego typu schorzeń. Jest nieoceniona w leczeniu zmian nowotworowych oraz schorzeń dotykających ludzki układ nerwowy. Cała technologia funkcjonuje w oparciu o scyntygrafię, tj. promieniotwórczy rozkład izotopów. Pozytonowa tomografia emisyjna PET umożliwia wykrycie ewentualnych zmian patologicznych w organizmie człowieka, już na poziomie komórkowym, czyli zanim będą one widoczne na badaniu rezonansem magnetycznym czy klasycznym tomografem komputerowym. To ogromna szansa dla pacjentów, ponieważ iż szybciej zdiagnozowane zostaną ich schorzenia (np. nowotwór), tym większą mają oni szansę na wyleczenie się z niego.
PET jest badaniem, które jest skomplikowane w interpretacji, dlatego w celu ułatwienia medykom ich pracy stworzone zostały hybrydy, tzn. urządzenia, do których zalicza się właśnie skaner PET/CT. Aparat ten umożliwia sprawne i stosunkowo szybkie usystematyzowanie otrzymanych wskutek przeprowadzonego nim badania danych, razem z ich dokładnym umiejscowieniem w tkankach oraz organach. Dzięki temu interpretacja wyników, a następnie prawidłowa diagnostyka są zdecydowanie łatwiejsze.
Badanie PET/CT wykorzystuje się nie tylko do diagnostyki. Jest ono na tyle precyzyjne i miarodajne, że stosuje się je także do kontroli pacjenta i monitorowania efektów wdrożonej u niego terapii.
Czy skaner PET/CT to przyszłość diagnostyki obrazowej?
Na ten moment skanery PET/CT są dla szpitali i klinik ogromnym kosztem, na który wiele polskich placówek nie może sobie pozwolić. Cena jest jednak bezpośrednio związana z jakością urządzenia. Jest ono bardzo zaawansowane technologicznie i tkwi w nim ogromny potencjał. Badanie skanerem PET/CT szybko stanie się jedną z podstawowych metod obrazowania medycznego. Nie ma co do tego absolutnie żadnych wątpliwości, tym bardziej że producenci urządzeń tego typu wypuszczają na rynek coraz bardziej efektywne i wydajne skanery, które potrzebują mniejszej ilości promieniowania i są maksymalnie bezpieczne dla badanych pacjentów.